طراحی داخلی به سبک روستیک

سبک معماری روستیک چیست؟
سبک روستیک در دکوراسیون داخلی ، تداعی کننده زندگی انسان های سده های پیشین و روابط مسالمت آمیز آن ها با طبیعت است. سبکی که بازگشت دل نشین طبیعت به خانه را میسر کرده است.
سبک معماری روستیک اتحاد دوباره تمدن انسانی با طبیعت است. اتحادی که کسب بیشترین آسایش و نشاط درونی را برای انسان امروزی ممکن می کند. در این سبک ، مواد اولیه مورد استفاده در المان ها ، برگرفته از طبیعت و دوستدار طبیعت هستند. در این سبک خانه مانند کلبه های روستایی ، پر از المان های چوبی و اصیلی است که سادگی و آرامش در آن ها موج می زند.
تاریخچه سبک معماری روستیک
Rustic در لغت به معنی روستا است. و سبک معماری روستیک ، به سبک روستایی نیز معروف است. اما به طور دقیق تر ، می توان گفت که این سبک در معماری دو تعریف مجزا دارد. در یک تعریف روستیک یک روش سنگ تراشی توصیف می شود که بیشتر در دوران رنسانس به کار گرفته می شده و در تعریف دیگر روستیک نوعی نه چندان رسمی از سبک در معماری محسوب می شود که در آمریکا و کانادا رواج داشته است.
سبک روستیک در دکوراسیون داخلی حدود دویست سال سابقه دارد. سبک های متفاوتی با ویژگی های سبک معماری روستیک وجود دارند.
سبک های ساحلی ، توسکان و خانه روستایی نمونه هایی از سبک های روستیک محسوب می شوند. که در همه آن ها المان های طبیعی ، قدیمی و حتی عناصر زبر و ناهموار به کار می روند. و فضای اصیل طبیعت را به ساکنین خانه القا می کنند.​​​​​​​

متریال مناسب برای استفاده در سبک معماری روستیک:
در سبک روستیک ، مواد مورد استفاده بیشتر به طور مستقیم از طبیعت گرفته می شود. بهتر است از لوازم مصنوعی در سبک معماری روستیک استفاده نشود. چرم های مصنوعی ، پلی استر ها و عناصر پلاستیکی نمونه هایی از این موارد هستند.

​​​​​​​لازم به ذکر است که به کارگیری فلز نیز در سبک روستیک رایج است. آویزان کردن قابلمه ها و ماهیتابه های فلزی ، ظاهری مناسب به یک آشپزخانه روستیک می دهد. به جز چوب و فلز عنصر مهم دیگر طبیعت و خانه ای با معماری روستیک سنگ است. استفاده از انواع سنگ ها برای دیزاین عناصر مختلف دکوراسیون توصیه می شود.

نور و رنگ مناسب برای سبک روستیک در دکوراسیون داخلی:
آفتاب یکی از اصلی ترین عنصرهای طبیعت محسوب می شود و حضور آن در خانه ای با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی ، ضروری است. به همین دلیل بهتر است پنجره ها بزرگ باشند تا در روز نور طبیعی خورشید به درون خانه راه پیدا کند. البته به دلیل وجود پنجره های بزرگ ، قدی و شیشه ای ، بهتر است که سبک روستیک در خانه ها و هتل های ساکن در محدوده هایی پیاده سازی شود که هوایی معتدل تر دارند. تا خطراتی مانند صاعقه جان ساکنان را تهدید نکنند.
در شب ها هم بهتر است از ریسه های کوچک با نور زرد در اتاق خواب ها و قسمتی از اتاق نشیمن خانه استفاده شود. در سبک معماری روستیک ، منابع نور پرقدرت و مدرن جایی ندارند.
استفاده از نور های ملایم و آباژور هایی با رنگ خنثی ، حالتی طبیعی تر به خانه می ‎دهند و در شب هم ، به سادگی آرامش ساکنان را فراهم می کنند.
در این سبک بیشتر از رنگ های خنثی ، ملایم و آرام استفاده می شود. مانند طیف کرم تا قهوه ای که به طور خاص القا کننده تنه درختان و بدن حیوانات است. ترکیب عناصر تیره رنگ با عناصری روشن به رنگ های کرم ، سفید و زرد ، اساس رنگ بندی در سبک روستیک را پدید می آورد. همچنین می توان در المان های خاصی مانند تابلو های نقاشی یا کوسن ها از رنگ های قرمز ، زرشکی و حنایی بهره برد.

ویژگی های سبک روستیک در دکوراسیون داخلی:

1.‌ استفاده وسیع از چوب و سنگ در دکوراسیون
در سبک معماری روستیک المان های چوبی نقش مهمی را ایفا می کنند. عناصر چوبی به کار رفته در این سبک به طور معمول صیقل داده نشده اند و حتی به طور خام و بدون اصلاح و ایجاد تغییر به کار می روند ، مانند تنه های درخت و الوار های چوبی که به عنوان میز و صندلی مورد استفاده قرار می گیرند.
طبیعی بودن این عناصرمهم ترین ویژگی آن ها می باشد. پس بهتر است که از مجسمه ها و تزئینات سنگی و چوبی براق و رنگ شده غیرطبیعی در سبک معماری روستیک استفاده نشود. کتاب خانه های سنگی و کمد های چوبی در سبک معماری روستیک بسیار مناسب هستند. همچنین می توان در ساخت دیوار ها و ستون های خانه از انواع سنگ های طبیعی و پرداخت نشده استفاده کرد.
2. استفاده از منسوجات طبیعی
صدف ها و مرجان های دریایی انتخابی مناسب برای تزئین میز و دکور محسوب می شوند. همچنین استفاده از بلور های نمک و انواع بلور های سنگی می تواند به افزایش حضور عنصر طبیعت در خانه کمک زیادی کند.
برای ایجاد سبک روستیک در دکوراسیون داخلی ، نیازی به استفاده از پشم و شاخ طبیعی حیوانات یا مجسمه های حیوانات تاکسی درمی شده نیست. سبک روستیک ، برگرفته از طبیعت و مدیون آن است. لوستر هایی با طرح شاخ حیوانات و شاخه های درخت می توانند نمونه های خوبی از عناصر مناسب برای به کارگیری در سبک معماری روستیک باشند. همچنین می توان از ملحفه ها و کوسن هایی با طرح پوست حیوانات استفاده کرد.
3. به کارگیری صنایع دستی
بدون شک صنایع دستی مانند ظروف سرامیکی ، لوازم حصیری و بافت های آویزی برای به کارگیری در سبک روستیک ایرانی پیشنهاد می شوند. صنایعی که حضوری فعال و پرتکرار در خانه های روستایی دارند. در خانه ای ایرانی به سبک روستیک ، می توان از کوزه های سفالی برای نگهداری و مصرف آب شرب خنک استفاده کرد. هاون های سنگی قدیمی ، چه به عنوان دکور و چه برای استفاده می توانند در یک آشپزخانه روستیک یافت شوند.
​​​​​​​4. استفاده از پرده ها و پارچه های خاص قدیمی
نور طبیعی نقش مهمی در سبک معماری روستیک دارد. به همین دلیل ، بهتر است پرده های روشن ، نازک و بلندی نصب شوند که پایین آن ها روی زمین کشیده می شوند و حالتی قدیمی ایجاد می کنند.
جنس پرده ها هم می تواند کتان یا پنبه باشد. همچنین بیشتر پارچه های به کار رفته در این سبک ، قدیمی و ضخیم هستند. که از آن ها می توان در تهیه رومیزی و کوسن کمک گرفت. ترکیب چندین پارچه قدیمی و به هم دوختن آن ها هم ایده جالبی برای اجرا در این سبک است.
5. اهمیت بالای شومینه
​​​​​​​شومینه هم از عناصر اساسی در سبک روستیک است. شومینه های هیزمی ، در کنار سایر المان های چوبی و سنگی ، ترکیبی بسیار چشم نواز ایجاد می کند. تصویر یک صندلی چوبی راک در کنار شومینه ، از نزدیک ترین تصاویر به سبک روستیک در دکوراسیون داخلی است.
6. قدیمی بودن مبلمان و صندلی ها
مبلمان در این سبک باید چوبی و دارای رنگ هایی در طیف سفید تا قهوه ای باشد. بهتر است طرح مبلمان و کوسن ها پوست حیوانات یا پارچه های قدیمی باشد. بدون شک بهترین صندلی مورد استفاده در سبک روستیک هم صندلی راک یا همان صندلی گهواره ای است.
7. نقش اساسی گیاهان
بدون شک گیاهان از مهم ترین عناصر در خانه ای با سبک روستیک در دکوراسیون داخلی محسوب می شوند. گیاهان سبزرنگ به محیط خانه ای با عناصر چوبی زیاد ، جلوه ای خاص می بخشند و تازگی طبیعت را به درون خانه القا می کنند. برای مثال قرار دادن پتوس در ارتفاع و رها کردن و آویزان کردن ساقه های آن انتخابی بسیار هوشمندانه است.
سایر گیاهان آپارتمانی مانند بونسای و دیفن باخیا و… هم جلوه ای زیبا به دکوراسیون در این سبک می دهند. در سبک معماری روستیک ، بیشتر اجزا دست ‎ساز و برگرفته از طبیعت اند. در حقیقت هدف این سبک ورود دوباره طبیعت به خانه است. به وسیله سبک روستیک خانه های سرد و بی روح مدرن جانی دوباره می گیرند و این شادابی را به ساکنان خود هم القا می کنند.

لیست تعرفه طراحی معماری شرکت ساختمانی تیما
سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش