سیستم‌های ساخت و ساز خشک (بدون استفاده از آب) یکی از مصالح نوین هستند که جایگزین مصالح سنتی شده‌اند و در اروپا به صورت فراگیر رواج یافته‌اند. کناف یکی از همین مصالح بدون آب و در واقع روکش‌های کاغذی است که برای ایجاد سقف‌های کاذب، دیوارهای کاذب، ایجاد دکور برروی سقف یا دیوار استفاده می‌شود.
این محصول در واقع نام برندی آلمانی است که آن را تولید می‌کند. این شرکت آلمانی در سال ۱۹۳۲  توسط دو برادر به نام‌های «کارل و آنفوس کناف» تأسیس شد. با توجه به قدمت ۸۰ ساله‌اش، می‌توان آن را یکی از شرکت‌های بین‌المللی مشهور و شناخته شده در صنایع ساختمانی دانست که بیش از ۱۸۰۰۰ هزار نفر در دفاتر و کارخانه های آن در سرتاسر جهان فعالیت می‌کنند.
از ویژگی‌های این شرکت می‌توان به سرعت در تصمیم‌گیری، ابداع و نوآوری در صنعت ساختمان، سرمایه‌گذاری‌های پیوسته و حمایت از ایده‌های نوین کارکنانش اشاره کرد.
این شرکت کارش را در منطقه‌ی « زارلاند » (Sarland) کشور آلمان شروع کرد و با توسعه و تنوعی که در تولیداتش ایجاد نمود، توانست در سطح بین‌المللی فعالیت‌های مختلفی انجام دهد که عبارتند از:
عایق‌های صوتی و حرارتی
استخراج سنگ آهک و تولید مصالح مرتبط با این ماده‌ی ساختمانی
مصالح و مواد ساختمانی بر پایه گچ و سیمان
تجهیزات و ماشین آلات تولید کننده مصالح فوق​​​​​​​

مزایای کاربرد کناف در مقایسه با سیستم‌های رایج در کشور چیست؟
اگر بخواهیم به صورت خلاصه به مزایای استفاده از کناف اشاره کنیم عبارتند از:
1- مقاومت کناف در برابر زلزله
2- ایمنی بیشتر کناف
3- سرعت اجرای بالا
4- اجرای راحت تر
5- وزن کمتر و کاهش هزینه حمل و نقل
6- افزایش سطح مفید زیر بنا
7- عایق حرارتی و صوتی مناسب
8- قابلیت فرم‌پذیری بالا در دکوراسیون داخلی
9- قابلیت تغییر فضاهای قدیمی و تبدیل به کاربری جدید با پتانسیل بالا
10- قابلیت بازیافت بیش از ۷۵ درصد مصالح
11- کاهش نخاله‌های ساختمانی
12- کاهش گروه‌های کارگری در ساختمان
13- قابلیت عبور راحت تأسیسات از فضای مابین دیوارها
14- دسترسی راحت به تأسیسات ساختمان
15- رنگ‌پذیری آسان
16- استفاده بهینه از منابع با توجه به جنبه‌های زیست محیطی​​​​​​​

ابزارهای مورد استفاده در کناف کاری چیست؟
در این بخش تعدادی از ابزارهای پرمصرف کناف‌کاری را به شما معرفی خواهیم کرد:
دستگاه برش قرقره‌ای، سوهان گرد، جک نگهدارنده، جک بالابر، گاری حمل پنل، دستگیره حمل پنل، ریسمان رنگی، گردبر، پخ‌زن، رنده، اره چاقویی، دستگاه برش طولی، غلتک سوزنی، همزن رنگ، تیغ برش، چکش پلاستیکی، پیچ زن کناف، انبر پانچ، قیچی، کاردک زاویه دار، کمچه، کاردک پیچ‌گوشتی‌دار، ظرف آماده‌سازی بتونه، ماله استیل، سنباده دسته‌دار، سنباده ماله‌ای، لیسه استیل از ابزارهای مورد نیاز برای ساخت و اجرای کناف هستند.

کناف‌کاری چگونه اجرا می‌شود؟
کناف‌کاری به چهار شیوه مختلف انجام می‌گردد که هر کدام بنا به نوع کاربرد آن با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به طور خلاصه هرکدام را معرفی کرده و به نحوه انجام آنها نیز اشاره خواهیم کرد:
کناف کاری دیوار کاذب پوششی
این شیوه بیشتر در بازسازی منازل و ساختمان‌های قدیمی استفاده می‌گردد. این سبک خود به دو بخش تقسیم می‌شود:
با سازه
بدون سازه
دیوارهای پوششی با سازه خود به دو گروه مجزا تقسیم می‌گردد:
الف: دیوارهای پوششی با سازه متصل به دیوار زمینه
در این شیوه، صفحه‌های روکش‌دار گچی بر روی یک زیرسازی فلزی که به دیوار زمینه متصل است، پیچ می‌شوند. در این شیوه یک فاصله آزاد میان صفحه‌ها و دیوار زمینه وجود دارد که از آن، برای عبور تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، استفاده می‌کنند.
این نوع پوشش کاری راه حل مناسبی جهت غلبه بر مشکلات اجرایی دیوار زمینه، نظیر ناصافی دیوار و یا شرایط نامناسب جهت اتصال پرلفیکس (رطوبت، میزان جذب، آلودگی و…) است. به طور مثال با این روش می‌توان یک پوشش برای دیوارهای برشی بتونی (که پوشش با سایر اندودها بر روی آن دارای محدودیت است) ایجاد نمود. با استفاده از این ساختار، پوشش کاری با ارتفاع تا ۱۰ متر قابل اجرا هستند.
ب:دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه
به لحاظ ساختاری، دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه، مشابه دیوارهای جداکننده کناف هستند؛ با این تفاوت که دیوارها تنها در یک سمت ساختار نصب می‌گردند. مزیت اصلی این نوع ساختار، عدم وابستگی به شرایط دیوار زمینه است. این نوع پوشش کاری، در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:
در مقاوم‌سازی دیوارهای بنایی در برابر حریق در ساختمان‌های در حال بهره برداری
زمانی که پوشش‌کاری با ارتفاع بیش از سه متر باشد.
هنگامی که نصب بارهای طره‌ای با بارگذاری و محاسبات استاتیکی مشخص، مورد نظر باشد.
زمانی که فاصله تاسیساتی زیادی جهت تعبیه لایه عایق و یا عبور تاسیسات حجیم مورد نیاز باشد.
وقتی که دیوار زمینه ناهموار، سست، دارای شرایط اتصال نامناسب، دارای آلودگی و یا شرایط نامساعد دیگری باشد.
زمانی که استقلال کامل پوشش از دیوار زمینه مد نظر باشد (به طور مثال در بعضی از پروژه‌های مرمت و احیای ساختمان‌های تاریخی، جهت حفاظت از دیوار زمینه در زمان بهره برداری امروزی از بنا، می‌توان بدون آسیب به دیوار زمینه یک پوشش ایجاد نمود).

دیوارهای کاذب پوششی بدون سازه
نحوه‌ی کار دیوار پوششی بدون سازه به این گونه است که ابتدا با کمک خمیر مخصوص (پرلفیکس) یک لایه از گچ پیش آماده را به طور مستقیم به دیوار وصل می‌کنند. سپس مرحله‌ی درزگیری را به صورت نواری توسط بتونه‌های مخصوص انجام می‌دهند. پس از اتمام این مرحله به ‌راحتی می‌توان عملیات کاشی‌کاری و کاغذ دیواری را انجام داد. از این شیوه برای مرمت و بازسازی استفاده می‌شود.

کناف کاری دیوار کاذب جداکننده
این شیوه برای جداسازی فضای داخلی ساختمان از دیوار کاذب جدا کننده استفاده می‌گردد و شامل قاب‌های فولادی سبک و پیش ساخته، به شکل C و U است. در این شیوه صفحات روکش‌دار گچی را در یک یا چند لایه توسط پیچ‌های مخصوص نصب می‌کنند. پس از نصب گچ‌های مخصوص در قاب‌های فولادی، تمامی درزها را توسط نوار بتونه‌کاری پر می‌کنند. پس از آماده‌سازی این سبک، می‌توان کاشی‌کاری، رنگ کاری، رنگ آمیزی و کاغذ دیواری را شروع کرد.​​​​​​​

سقف کاذب کناف مشبک
برای آماده‌سازی سقف‌های مشبک از تایل‌های پوشالی و گچی استفاده می‌کنند. این تایل‌ها توسط آویزهای مخصوص به سقف وصل می‌گردند. در ابتدا آویزها به شکل زیرسازی به سقف وصل می‌شوند.
سپس تایل‌های درون شبکه که از قبل آماده شده‌اند برروی سقف قرار می‌گیرند. این شیوه‌ی کناف‌کاری از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین شیوه‌های کناف‌کاری است. چون می‌توان علاوه بر تنظیم ارتفاع، یکی از تایل ها را برداشت و به راحتی به تأسیسات الکتریکی داخلی دسترسی داشت.​​​​​​​

سقف کاذب یکپارچه
سقف‌های کاذب یکپارچه را اغلب به عنوان سقف‌های کاذب جایگزین کرده و استفاده می‌کنند. برای زیرساخت کناف‌کاری این شیوه از زیرسازی فولادی استفاده می‌گردد.
به این صورت که در ابتدا صفحات کناف با کمک پیچ و مهره بر روی زیرسازی فولادی به صورت محکم نصب می‌شوند. پس از اتمام کناف‌کاری، مرحله‌ی درزگیری و بتونه کاری سقف شروع می‌شود. این شیوه نسبت به سایر روش ها با سرعت بیشتر اجرا می‌شود.
چون بدون فاصله بعد از خشک شدن بتونه می‌توان رنگ‌آمیزی را شروع کرد. در این شیوه هم به راحتی می‌توان به تأسیسات الکترونیکی دسترسی داشت.​​​​​​​

پایان مراحل کناف کاری
بعد از اینکه نصب دیوارها وسقف ها به اتمام رسید، باید سطح صافی برای رنگ‌آمیزی آماده کرد.
برای آماده سازی این بستر در ابتدا باید ناهمواری هایی که در هنگام پیچ کردن ایجاد شده را هموار و محو نمود. استفاده از «ماستیک» می تواند یک سطح صاف و بدون ناهمواری را برای شما ایجاد کند. حتی در رنگ آمیزی هم می‌تواند نتیجه‌ی بهتری ارائه دهد.
لذا باتوجه به این امر باید لایه‌ای نازک به ضخامت یک الی دو میلی متر بر روی سطوح کار با ماستیک کناف انجام داد. پس از خشک شدن لایه ماستیک باید مرحله‌ی بعدی یعنی اجرای یک لایه آستر بر روی سطح کار را انجام داد تا رنگ روغن، کاغذ دیواری یا کاشی‌کاری بر روی سطح کار بهتر اجرا شوند.

عوامل موثر در هزینه کناف چیست؟
عوامل متعدد و متنوعی در این امر دخیل هستند. معمولا پس از بازدید از محل می‌توان در مواردی همچون هزینه کارگر، هزینه‌ی مواد و میزان کار صحبت کرد و قیمتی مناسب ارائه داد. این قیمت شامل قیمت پایه، هزینه رفت و آمد و عوامل پیش‌بینی نشده است. عوامل پیش بینی نشده شامل وسعت کار و تعداد مجریان اجرا و… است.​​​​​​​

برخی متخصصین هزینه کناف را بر اساس قیمت مشخص بر هر مترمربع، و برخی دیگر بر اساس ترکیبی از میزان زمان مورد نیاز و حجم کار می‌دانند. علاوه بر این قیمت کار در خانه ای که بازسازی می‌گردد به مراتب بیشتر از یک منزل نوساز است. کار در هنگام بازسازی و تغییر دکوراسیون به مراحل مختلفی وابسته است که معمولاً قبل از انجام پیش‌بینی در مورد آن نشده است، لذا کار در منزل نوساز بسیار راحت‌تر و بی‌دردسرتر است.
علاوه بر این می‌توان به هزینه‌ی مواد هم اشاره نمود. هزینه مواد بین ۱۵ الی ۵۰ درصد کل هزینه‌های پروژه را در بر می‌گیرد، بنابراین متناسب با حجم و اندازه‌ی کار هزینه متفاوت است.
سخن پایانی
بدون شک زیباسازی تنها به دکوراسیون داخلی منزل محدود نمی‌گردد، بلکه طراحی و دیزاین تمامی اجزا در این منظور مهم و کاربردی است. استفاده از دیوارپوش، کفپوش و سقفی مدرن از جمله عواملی هستند که به شما در رسیدن به این هدف کمک شایانی می‌کنند.
در این مقاله ما تلاش کردیم تا در ابتدا تعریف جامع و کاملی از کناف یا گچبرگ داشته باشیم، سپس تاریخچه‌ی ساخت کناف را برای شما بازگو کرده و کاربردهای آن در دکوراسیون منزل و نحوه‌ی نصب آن‌ها را به شما بگوییم.
امید است که این مقاله پاسخ گوی نیاز شما باشد. همکاران ما در استادکار می‌توانند خدمات بسیار باکیفیت با قیمت مناسب در این راستا به شما ارائه ‌دهند. پس می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن استادکار از خدمات ما در این زمینه بهره ببرید.​​​​​​​

مقایسه سقف کاذب کناف ایران با سقف های سازه های متفرقه​​​​​​​

در این مقاله میخواهیم یک مقایسه با محصولات کناف ایران و محصولات مشابه سقف کناف ایران که بدون نام و به اسم متفرقه یا همان بازاری میشناسیم بندازیم.
سقف کاذب کناف ایران تحت لیسانس آلمان میباشد.و استانداردهای  (NF ) و (DIN ) اروپا را دارد.بطوری که نظارت مستقیم شرکت آلمانی را دارد. وتا حالا هیچ کشور اروپای و آسیای نتوانسته گچ برگی تولید کند با کیفیت گچ برگ های کناف ایران  که متاسفانه در حال حاظربعضی کارگاهای تولیدی شروع به تولید محصولات مشابه محصولات کناف ایران است که  شاید از لحاظ ظاهری شبیه هم باشد ولی از لحاظ کیفیت به شدت بی کیفیت هستن و بعضی از متقاضیان بدون شناخت و به دلیل قیمت پایین این محصولات از جنس های متفرقه استفاده میکنند و بعد مدتی مشاهده تغییر رنگ و دفرم شدن سقف ترک و حتی فرو ریختن سقف را شاهد هستیم .و به همین علت شرکت کناف ایران برای جلوگیری از این حوادث  و اینکه کارفرما  یا مصرف کننده  بتواند مصالح اصل کناف ایران را تشخیص بدهد .در امتداد محور میانی  و پشت صفحه پنل  های گچی مهر آبی رنگ knauf چاپ شده همچنین در مقایسه سازه  کناف ایران با سازه های متفرقه  میتوان گفت ورق سازه ای کناف 0.6 میلی متر و از نوع ورق نورد شده وارداتی میباشد ولی سازه های متفرقه به ضخامت های 0.5 میلی متر و 0.55 که خود تولید کننده به اسم ورق 0.6 فروش میکند و از جنس ورق داخلی میباشد. بطوری که میتوان به راحتی با دست خم کرد .به همین علت استفاده ازاین سازه بی کیفیت ضعیف و استفاده از پنل های گچی سنگین متفرقه بطوری که سقف شاید بتواند با این سازه ضعیف چند سالی دوام بیاورد ولی بعد گذشت چند سال و خستگی سازه و بار مرده غیراستاندارد گچ برگ  باعث میشود سنگینی گچ برگ ها از سازه ها جدا شده  و سقف فرو بریزد و حتی گاهی مشاهده میشود سازه خود از سقف اصلی جدا شده به همین دلیل شرکت کناف ایران برای تشخیص سازه اصلی کناف در طول سازه ها با حک knauf بر روی پروفیل ها به راحتی  سازه اصلی را با متفرقه میتوان تشخیص داد.​​​​​​​


در این بخش به مقایسه‌ای بین کناف و رابیتس از نظر وزن، هزینه، زمان، ترمیم پذیری، تعداد مجریان، کیفیت و بازسازی سازه می‌پردازیم که نظر شما را به آن جلب می‌کنم.
کناف یا رابیتس مقایسه از نظر هزینه اجرا
با توجه به اینکه برای اجرای رابیتس نیاز به گروه‌های مختلفی مانند، جوشکار، رابیتس کار و گچ کار است؛ لذا هزینه اجرای این تزیین داخلی کمی بالاتر از اجرای کناف است که در آن تنها به دو فرد متخصص نیاز است.
کناف یا رابیتس مقایسه از نظر زمان
به طور کلی برای اجرای کناف برای سقف یک سالن با متراژ 80 مترمربع، دو روز زمان نیاز است و در مقابل برای اجرای رابیتس در همان سالن مشابه به بیش از ده روز زمان نیاز است. به طور متوسط دو روز از این زمان صرف جوشکاری و رابیتس کاری می‌شود، چهار روز به گچ و خاک و چهار روز نیز به گچ‌کاری اختصاص می‌یابد که در مقایسه با کناف بسیار زیاد است. همچنین پس از گچ کاری باید زمانی نیز صرف خشک شدن گچ شود تا بتوان کارهای بعدی مانند رنگ کاری را انجام داد.
کناف یا رابیتس مقایسه از نظر ترمیم پذیری و تغییرات
در رابطه با کناف یا رابیتس از نظر ترمیم پذیری و تغییرات کناف برتری زیادی دارد. صفحات گچی کناف از آنجایی که با پیچ به سقف محکم شده‌اند، به راحتی با باز کردن پیچ‌ها قابل تعویض هستند و در صورت شکستن یک قطعه، ترک خوردن و ... می‌توان قطعه مورد نظر را باز کرده و نسبت به تعویض یا ترمیم آن اقدام کرد.
کناف یا رابیتس مقایسه از نظر بار مرده
همانطور که در بالاتر به آن اشاره کردیم رابیتس وزن زیادی است که از معایب آن به شمار می‌رود ولی در مقابل کناف وزن کمی دارد و از مزایای آن به حساب می‌آید. در اینجا می‌توان گفت که رابیتس باعث بالا رفتن وزن مرده سازه می‌شود.
کناف یا رابیتس مقایسه از نظر کیفیت
اگر روند اجرای کناف کاری به دست افراد متخصص و ماهر انجام شود نتیجه بسیار مناسب و دلخواهی در پی خواهد داشت ولی در رابیتس کاری اگر نیروی کار مهارت و تخصص کافی نیز نداشته باشد یا به اصطلاح کارآموز باشد در نهایت کاری رضایت بخش تحویل داده خواهد شد.
کناف یا رابیتس مقایسه از نظر تعداد نفرات اجرا کننده
برای اجرای کناف به طور معمول از دو نفر نیروی متخصص استفاده می‌شود ولی برای رابیتس کاری به دو یا سه گروه، جوشکار، رابیتس کار و گچ‌کار نیاز است که هم زمان و هم هزینه را بالا خواهد برد.​​​​​​​

کناف یا رابیتس مقایسه و انتخاب​​​​​​​

کناف چیست؟

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش